Zklamání v Boostedtu: „hodinka pohádek“ s ministrem vnitra

4 500 obyvatel, 1 230 žadatelů o azyl, 859 z nich odmítnuto, alkoholové excesy, kšefty s drogami a rvačky. Obyvatelé městečka Boostedt mají už plné zuby přijímání utečenců. Ministerstvo vnitra je však ubezpečilo: takto to půjde dál - až do roku 2024.

Od Steffena Muntera 20. září 2018 aktualizováno: 20. září 2018 21:46

„Atmosféra v Boostedtu hrozí, že vybouchne. Sleduji život obyvatel města a uprchlíků v něm,“ varoval starosta obce o 4500 obyvatelích ministerstvo vnitra. Víc než 1200 migrantů žije v zařízení, které pro ně zřídil stát v bývalých kasárnách Rantzau. Skoro 900 z nich se má odsunout z důvodu zamítnutí žádosti o azyl.

Starosta König vyčítá vládě, že koalice CDU, FDP a Zelení chce zřídit „za našimi zády“ tzv. Ankerzentrum (přijímací centrum pro azylanty), „i když nikdo to slovo nechce slyšet,“ prohlásil neplacený šéf obce. To by snad nějakým způsobem i šlo, ale chování převážně mladých mužů není zrovna vzorové: alkohol a drogy, rvačky, hulvátské chování, odpadky a hlasitá muzika.

Stát bere varování vážně

Ve středu 19. září v 19 hodin pozval starosta Hartmut König (CDU) obyvatele městečka k diskusi do místní sportovní haly. Mezi řečníky byl ministr vnitra Hans-Joachim Grote a jeho tajemník Torsten Geerdts (oba CDU) a kompetentní úředník pro integraci a přistěhovalectví na ministerstvu vnitra Norbert Scharbach. Počet vysoce kompetentních politiků doplnil zástupce ředitele zemské policie Joachim Gutt a vedoucí zemského úřadu pro cizinecké záležitosti Ulf Döhring.

Ministr vnitra byl s „hodinkou pohádek“ spokojený

Někteří občané žádali od ministra vnitra jasný příslib, že se počet obyvatel zařízení sníží. Ministr vnitra byl s průběhem setkání spokojený, hovořil o „otevřené diskusi“ se „zcela konstruktivními příspěvky“. Jinak to však viděli snad jen obyvatelé městečka Bootstedt, kterých se přímo existence azylového zařízení týká, uvádí rozhlasová stanice „NDR“. Jedna žena popsala, že jí připadalo setkání s obyvateli jako „hodinka pohádek“.

Hovořilo se málo o tom, co se týká obyvatel Boostedtu. A když už přeci, tak se jen tak plkalo. Konkrétně se nezodpověděla jediná otázka.“ (účastnice setkání s obyvateli městečka)

Jiný účastník moc překvapen nebyl: „Všechno je tak, jak to bylo předtím. Tak jsem to i očekával.“ Po ukončení setkání si mohli účastníci prohlédnout ubytování azylantů. Chuť k tomu našlo jen 20 z celkového počtu asi 500 obyvatel.

„Jedeme dál!“ …

A co to všechno znamená? Vláda propaguje svoje „chlácholivé parole“ a poukazuje na rok 2024, na jehož konci má údajně ukončit přijímání migrantů. Do té doby chce vláda jejich stav redukovat. Ze současných 1230 ke dni 18. září na 500 ke dni 1. prosinci 2019, v nutném případě na 700. Samozřejmě, že se situace ve vesnici trochu zklidnila díky přítomnosti navršeného počtu policistů. Boostedt sám má tři „vesnické policajty“. V přijímacím středisku se navíc nachází policejní stanice státní policie. K 1. srpnu vzrostl počet úředníků z osmi na 15. Ke dni 13. srpnu byl navršen na 23 policistů, informuje „Holsteinische Courier“.

Přesto nikdo neví, co bude dál. Obyvatelé Boostedtu mají ve vesnici pořád přes 1200 migrantů, z nichž většina nemá naději na trvalý pobyt. „Jen tak dál!“ však už nejde, tím si je starosta König jistý, jak řekl už v srpnu deníku „Kieler Nachrichten“.

Lidský přístup je narušen

Obec je přítomností „klientely uprchlíků zatížena, velká část obyvatel se s nimi nedovede identifikovat“.

Můj lidský přístup, zde jako starosty v Boostedtu, je v současné době narušen.“ (Hartmut König, starosta Boostedtu)

Uprchlíci, kteří přicházeli zpočátku, „lidé z války, ze Sýrie, nebo ženy z Afghanistánu, které tam seděly ve vězení a vyprávěly o týrání a znásilněních“, ty tu sotva najdete.

Společný způsob života nefunguje

Nejen velké problémy s utečenci, ale i maličkosti, které se nasčítají, atmosféru v obci dusí. Starosta vyprávěl jako příklad jednu epizodu, kterou sám zažil: Byl na benzínové pumpě a viděl, „jak tři uprchlíci, byli to muži ze Severní Afriky,“ šli po chodníku. Naproti nim šla žena s kočárkem. Na rukou držela druhé dítě. „Ti chlapi neuhnuli ani o centimetr,“ vypráví starosta. Žena musela uhnout. Minula muže ze Severní Afriky po pruhu pro cyklisty a po vozovce.

Takové chování mi jen dokazuje, že společné žití nemůže fungovat. U nich zkrátka chybí jakýkoliv respekt.“ (starosta König, CDU)

K nám přicházejí uprchlíci, kteří nemají už co ztratit. To je cítit stále zřetelněji.

Alkohol a odpadky

Hartmuta Königa se neustále ptají jeho občané, odkud mají muži z ubytovny peníze, aby si mohli nakupovat takové množství alkoholu. „Nato odpovídám, že to je jejich kapesné.“

„Když se mě ale pak ptají ženy z vesnice, které žijí na hranicích životního minima a pro sebe nemají ani euro, tak pak hledám těžko slova, která by situaci rozumně vysvětlila a dokonce se stydím.“ (starosta König)

V rozhovoru se správcem sportovního klubu se starosta dozvěděl, že každou noc létají prázdné flašky na hřiště přímo vedle ubytovny. Neustále se musí pracně uklízet množství odpadků z hřiště a okolí. „I to je nedostatek respektu,“ říká starosta obce. Vidět to je ale také po celé vesnici: „Všude, kde postávají a procházejí, odhazují odpadky.“

Ale to není všechno: „Vím o jedné skupině uprchlíků, co sem přišli z Neumünsteru a strhli masovou bitku. Bylo to jak bitva o území. Jednalo se mimo jiné i o kšefty s drogami.“

Když pak policie prohledávala ubytovny, uzavřely tyto skupiny „něco jako dočasné příměří,“ (…) aby měly klid na své kšefty. Jeden policista mu to tajně pošeptal.

Podle „chlácholivého tvrzení“ ministerstva vnitra mají obyvatelé Boostedtu nezvané „hosty“ ještě pár let strpět.

Kritizuji naši vládu za to, že neustále popisuje na veřejnosti svou uprchlickou politiku a spolupráci s obcemi jako úspěšnou a harmonickou.“ (starosta König) Starosta má pocit, že ho politika země nechala ve štychu.

Zdroj článku: https://www.epochtimes.de/politik/deutschland/enttaeuschung-in-boostedt- maerchenstunde-mit-dem-innenminister-buergermeister-bezweifelt-gutes- miteinander-mit-den-fluechtlingen-a2646766.html

 

Tagy: