USA a Turecko zahájily pozemní vpád do Sýrie

Stará spojenectví nerezaví... Ačkoliv je Turecko členem NATO, je evidentní, že jeho zájmy jsou zcela jiné. A kupodivu synergické se zájmy jeho staletého spojence, Německa.

Turecko se stalo členem NATO a v dobách, kdy ještě bylo o co stát, kandidovalo na vstup do Evropské unie. Nikomu to v zásadě nevadilo, stejně jako nevadila letitá turecká okupace poloviny Kypru a odvrat od sekulárního státu ke státu islámskému nejméně od doby, kdy na turecký trůn usedl sultán Erdogan. Myslím, že takovému jednání  se kdysi v blahých dobách indoktrinace marxismem-leninismem říkalo oportunismus, případně revizionismus. Nepřekvapuje, že se v hojné míře vyskytuje i v neomarxistických současných doktrínách a zejména v praxi..

Jestli ale z tohoto německo-tureckého svinstva povstane třetí světová válka, tak mohu říci už jen jedno: Němci jako národ tím prokáží, že se neosvědčili.... že se s nimi nedá žít, že jsou permanentním ohrožením. A nastane něco, čemu se říká aplikace kolektivní viny. Jelikož toto bude aplikováno 150 km od našich (zcela pofidérních) hranic, je jasné, že Česká republika nemůže z tohoto konfliktu vyjít bez úhony... Tak jen čekám, kdy budu obviněna, že podněcuji šíření nenávisti a poplašných zpráv.  

USA a Turecko zahájily pozemní vpád do Sýrie

 http://bavor.blogspot.com/2016/01/usa-turecko-zahajily-pozemni-vpad-do.html

Jak napsal Global Research, za naprostého ticha západních sdělovacích prostředků vpadla ve středu večer turecká armáda na syrské území poblíž
města Jarabulus. Americká vojska současně převzala kontrolu nad letištěm v severní provincii Hasaka.

Očekává se, že Turecko v blízké době zahájí širokou ofenzívu na syrském území. Cíle tohoto počínání zatím nejsou jasné. Jak řekl v úterý tv stanici Al Jazeera zástupce syrské opozice, „…americká vojska převzala kontrolu nad letištěm „Rmeilan“ v severní syrské provincii Hasaka, aby podpořila kurdské bojovníky proti IS“. Letiště leží nedaleko Sýrie a Irákem a Tureckem. Zástupci místních tzv. koordinačních výborů Sýrie prohlásili, že Američané připravují letiště k bojovým letům a rozšiřují je. Vrchní velení amerických ozbrojených sil tuto informaci nepotvrdilo ani nevyvrátilo. Podle středeční informace agentury Sputnik Turecko posiluje svoji vojenskou přítomnost podél syrské hranice, jejich počet je kolem 1 tisíce mužů. Podle údajů zdroje Hawar News, turečtí vojáci s automobilovou a těžkou obrněnou a odminovací technikou překročili hranici syrské provincie Aleppo.

Turecko sice tyto zprávy odmítlo, nicméně další zdroje vpád potvrzují – poznamenává Global Research. Russia Insider zase píše, že Turecko obsadilo město Jarabulus, kontrolované bojovníky IS. Očití svědkové prohlašují, že bez jakéhokoli odporu v této oblasti. Tyto zprávy znovu vedou k myšlence spolupráce Turecka s bojovníky IS. Cílem spolupráce je zastavení postupu kurdských bojovníků v severní Sýrii. Formálně Turecko proti bojovníkům IS bojuje, nicméně právě zabránění upevnění se kurdských Oddílů národní sebeobrany v regionu má pro Turecko strategický význam.

Analýza různých zdrojů ukazuje, že Ankara v blízké době zahájí pozemní operaci v Sýrii – pokud se tak již nestalo. Agentura Stratfor poznamenává, že zahájená pozemní operace Ankary by mohla udeřit na IS. Mnozí experti a politici upozorňují na to, že klíčovou tureckou prioritou jsou Kurdové. Turecká ofenzíva by posílila spojenecké povstalce na severu, což by zabránilo šíření vlivu kurdských oddílů na západním směru. Podle těchto zdrojů, turecká pozemní operace dále zkomplikuje už tak nejednoduché vztahy mezi Moskvou a Ankarou.

Mluvčí ruského zamini Maria Zacharová prohlásila na brífingu v Moskvě m.j., že : „..v posledních dnech je zvláště patrná snaha pomocí aktivizace teroristických skupin zvrátit ve svůj prospěch situaci na bojištích v předvečer ženevských jednání o Sýrii“, a dodala, že pokusy těchto skupin o protiútoky proti syrským vládním vojskům měly silnou podporu z Turecka a dalších vnějších sil, včetně zbraní a munice.

Zdroj: www.ridus.ru