Sestavení vlády bez AfD bude nesnadné: volby 2019 v Sasku, Durynsku a Braniborsku

Volební rok 2019 zatím ukazuje jen jednu tendenci: hrozbu, že sestavení vlády ve třech spolkových zemích Sasku, Durynsku a Braniborsku bez účasti AfD bude těžké.

Sotva Němci strávili výsledky voleb do Parlamentu a už se připravují na volby další. Stojí před nimi volby do Evropského parlamentu 26. května a v několika spolkových zemích volby komunální. Zraky všech se však upírají především na střed Německa, kde se bude volit koncem léta a na podzim do zemských sněmů v Sasku, Braniborsku a Durynsku a s ohledem na - v současnosti silnou - AfD se předpokládá nesnadné sestavování vlády.

Předtím budou probíhat volby v Brémách současně s volbami do EP; SPD a Zelení si dělají velké naděje, že budou dál vládnout. Podle výsledků anket je sice SPD na tom hůř než v roce 2015, ale Zelení se vznášejí na vlně úspěchu stejně jako dříve nejen v Brémách, ale v celém Německu.

Naproti tomu stojí v Brémách AfD v ústraní – ankety straně přisuzují nějakých šest procent. Jiná situace se však jeví v Braniborsku, Sasku a Durynsku, kde má AfD v současnosti mezi 22 a 24 procenty a nebezpečně dýchá vládnoucím stranám na záda.

volby Sasko 2019

Poslední průzkum agentury INSA ke dni 1.9.2019. Grafika: Epoch Times

Také premiér Michael Kretschmer (CDU) striktně odmítá spolupráci s AfD. Kretschmer je premiérem Saska dobrý rok a snaží se dostat CDU po obrovské ztrátě důvěry voličů ve Svobodném státě opět ke kormidlu.

CDU utrpělo v Sasku strašnou porážku ve volbách do Bundestagu v roce 2017, kdy skončila za AfD jen těsně jako druhá nejsilnější partaj. Tehdejší šéf vlády Stanislaw Tillich (CDU) kapituloval – jeho nástupce Kretschmer od té doby projíždí zem neúnavně křížem krážem v honbě za voliči.

Jestli bude moci Kretschmer 1. září dál vládnout, je ve hvězdách. Jeho vláda složená z CDU a SPD už nemá většinu, všechny ostatní dosud obvyklé konstelace by ale také ztroskotaly.

AfD, která se dostala poprvé v roce 2015 v Sasku do Parlamentu s 9,7 procenty, naproti tomu nabrala 24 až 25 procent – a už se vidí na cestě k moci.

Saský frakční šéf CDU Christian Hartmann způsobil pozdvižení, když se krátce po nastoupení do svého úřadu vyjádřil v tom smyslu, že nechce koalici s AfD vyloučit. Později upřesnil, že se nesnaží o spolupráci s AfD, kterou označil jako „hlavního protivníka“.

Braniborsko

volby 2019 Braniborsko

Poslední průzkum agentury Infratest/dimap: volby do zemského sněmu v Braniborsku 1.9.2019. Grafika: Epoch Times

V Braniborsku, kde 1. září stejně jako v Sasku proběhnou volby do nového Parlamentu, nemá podle průzkumů červeno-červená vláda s premiérem Dietmarem Woidkem (SPD) většinu.

CDU větří svoji šanci, ovšem brandenburský šéf CDU Ingo Senftleben naráží se svými postupy vůči AfD na silný odpor. Senftleben nevylučuje po volbách diskusi s AfD a Linke, ale stojí v tomto směru relativně osamocený. Podle jeho slov ke koalici s AfD nedojde.

Durynsko

volby 2019 Durynsko

Poslední volební průzkum agentury INSA: zemské volby v Durynsku 27.10.2019. Grafika: Epoch Times

V Durynsku, kde AfD zaznamenává s Björnem Höcke v čele enormní nárůst příznivců, by mohlo být po zemských volbách 27. října pěkně horko. Sice je u moci červeno-červeno-zeleně složená vláda s premiérem Bodo Ramelowem (Linke) čtyři roky velmi neformálně. Také se nesplnila varování oponentů, že levicový šéf vlády odradí investory a poškodí rozvoj Durynska. Podle nejnovějších průzkumů by však vládní koalice z Linke, SPD a Zelených už nezískala většinu. Rovněž CDU, která chce dobýt zpět ztracenou vartu, si znatelně pohoršila.

Z toho všeho vyplývá, že před volebním rokem v Německu existuje jen jedna tendence: hrozba složitého sestavování vlády ve třech východních spolkových zemích, aniž by se na ni účastnila AfD. (afp/ks)

Epoch Times 30. prosince 2018 aktualizováno: 30. prosince 2018 16:52

Zdroj: https://www.epochtimes.de/politik/deutschland/regierungsbildung-ohne-afd- droht-schwierig-zu-werden-das-wahljahr-2019-in-sachsen-thueringen-und- brandenburg-a2753355.html?fbclid=IwAR1SkgXJ6mhj-3p3kwvM39iKr9weG8aBuw4Sp8w7 EIuse7kOz_XORum5aFQ

Tagy: