Politik Zelených Özdemir je spoluzakladatel „Iniciativy sekulární islám“

Krátce před začátkem čtvrté Německé konference o islámu (DIK) založili prominentní experti na islám "Iniciativu sekulární islám ".

„Nechceme se smířit s narůstající mocí nedemokratického, politizovaného islámu, který se domáhá interpretace významu nad celým islámem,“ prohlašují iniciátoři v základním dokumentu, o němž informuje týdeník „Die Zeit“.

Mezi prvními deseti signatáři byli vedle politika za Zelené Cem Özdemira mimo jiné advokátka Seyran Ateş, politolog Hamed Abdel-Samad, socioložka Necla Kelek a psycholog Ahmad Mansour, informuje týdeník dále.

Skupina kritizuje nadřazenost náboženských konzervativních sdružení na islámské konferenci a chce dát prostor „současnému chápání islámu“. „Samozřejmě odmítáme rozlišování mezi věřícími a nevěřícími,“ stojí v manifestu.

Současný „německý“ islám musí být v každém ohledu nezávislý na zahraničních vládách a organizacích. „Z tohoto důvodu, ale také kvůli demokratickým výhradám odmítáme uznání islámských sdružení jako veřejnoprávních subjektů,“ uvádí „Die Zeit“.

Prominenti také prohlásili, že „se obávají narůstajícího nepřátelství vůči muslimům, zároveň ale také narůstajícího islamismu“. Samotní němečtí muslimové mají povinnost „pozitivně čelit obavám nemuslimského obyvatelstva rozvíjením islámu, který je plně kompatibilní s lidskými právy,“ informuje týdeník. (dts)

Epoch Times 21. listopad 2018 aktualizováno: 21. listopad 2018 18:20

Zdroj: https://www.epochtimes.de/politik/deutschland/gruenen-politiker-oezdemir- mitgruender-von-initiative-saekularer-islam-a2715375.html?fbclid=IwAR1 taXnzdQPl1kUnJNhjbUwcPP25uFRcIayDgwZmO1qL4BO8uYePHyf5jgM

Komentář Kláry Samkové: "No tak já takhle po ránu přeju německým islámským soudruhům hodně úspěchů, ale podle mého názoru by se měli opravdu, ale opravdu vyhýbat saúdskobarbarským ambasádám. Protože neco tak islámu odporujícího, jako takovýto spolek, hned tak nenajdete. Nemuselo by se to někomu líbit. Obdobné nápady - sekulární islám - už vymysleli někteří koumáci už dříve. A někteří, speciálně Ben Kuras, je taky patřičně ohodnotili - viz článek níže. Tihle islámští pacifisté mají samozřejmě pravdu, že "problém leží v Mekce", ale ještě větší problém je, že a) "dobrou vůli" dnes islámu a bohužel ani muslimům už nikdo v euroamerickém kulturním okruhu nevěří, b) i kdyby věřil, kolo otočit zpět prakticky není možné..."

https://www.eportal.cz/Articles/9180-parta-muslimu-se-pokusila-reformovat- islam-vysledek-je-az-smesny.aspx

Tagy: