PF 2023

Vážení přátelé,

bývá zvykem na Nový rok si navzájem přát vše nejlepší. Já vám, svým čtenářům, také samozřejmě přeji osobní štěstí, zdraví a také odolnost projevující se ve schopnosti čelit nesnázím, které se na nás hrnou. Především bych vám ale chtěla poděkovat. Až do doby, kdy jsem na svém FB profilu, a i zde dala oznámení o úmrtí svého táty jsem netušila, kolik z vás mne má skutečně rádo. Vaše slova soustrasti, které jste mi poslali e-mailem, telefonicky či přes sociální sítě nebyla jen formální. Mnoho z vás o mě projevilo starost a nabídlo mi konkrétní pomoc. Musím říci, že to byl pro mě asi nejkrásnější dar, kterého se mi kdy dostalo. Děkuji vám všem více než jsem schopná zde vyjádřit. Být součástí společnosti, kolektivu, přátelského kruhu a sebepodporující se skupiny je základem lidství. Lidé jsou tvorové extrémně sociabilní, a právě díky své sociabilitě to lidstvo dotáhlo tam, kde je – a to v dobrém i špatném.

 Mnoho lidí na sociálních sítích si navzájem nadávají do ovcí – a to se mi velmi nelíbí. Být ve stádu či v hejnu – na tom není nic špatného. Podívejte se na záběry velkých hejn ryb nebo ptáků, ale i stád velkých kusů zvěře. S jakou grácií se pohybují, jak mění směr a s jakou naléhavou silou letí, plují či běží tam, kam se jejich společenství rozhodne. Podmínkou takto koordinovaného pohybu není poslušnost žádnému velkému vůdci, ale prostá ohleduplnost nejbližšímu sousedovi: nenarazit do něj, nevychýlit jej z jeho vlastní cesty, neubírat mu jeho osobní životní prostor. Je to vlastně tak jednoduché. Stačí zachovávat obyčejnou slušnost a elementární účtu ke všem, se kterými se potkáváte, a to i k těm, s nimiž bytostně nesouhlasíte. I ti jsou totiž lidé, součást vašeho hejna či stáda.

Proto vám přeji, abyste byli ovcemi. Krásnými bílými ovečkami, které když náhodou strčí do svého souseda, tak je ten naráz tlumen dlouhou měkkou vlnou, a nikoliv nenávistnými slovy.

Je absurdní chtít po státu a celém společenství lidí na zeměkouli, aby se k sobě chovali slušně a mírumilovně, když nejsme schopni či máme problémy zachovávat slušnost a vzájemnou úctu s těmi, kteří nám jsou nejblíže. Rodina, přátelé, pracovní kolektivy, obce a města a samozřejmě státy jsou soběpodobné útvary. Navzájem přebírají své charakteristiky tak, jako každý fraktál.

Přeji vám, abyste dokázali změnit to málo, co je ve vaší bezprostřední blízkosti a ve vaší neoddiskutovatelné moci. Jsem zcela přesvědčena, že toto je podmínka nutná a dle mého názoru i podmínka postačující ke změně celého systému, ve kterém se dnes jen málokdo cítí dobře.

Všechny vás objímám, líbám a myslím na vás. Klára