Nikita Odintsov: Průzkum bojem - kdo osahal Německo?

19. 1. 2016 9:10

Útoky na ženy v německých městech vzbudily mnoho debat o migrační krizi, neschopnosti integrovat osoby cizí kultury, neúctě k ženám, nekompetentní policii, přemíře tolerance, nebo naopak o jejím nedostatku. Aniž bychom chtěli zpochybnit závažnost těchto témat, některé důležité okolnosti celé této aféry unikají bystrým zrakům novinářů.

Nikita Odintsov: Průzkum bojem - kdo osahal Německo?

První, co by mělo upoutat naši pozornost je to, že analogické útoky v hned několika německých velkoměstech nemohly být dílem náhody. Německý
ministr spravedlnosti Heiko Maas je přesvědčen <http://www.dw.com/en/german-justice-minister-cologne-attacks-planned-in-advance/a-18969653>,
že tyto útoky byly koordinovány.

Jedna ze svědkyň popisuje události v Kolíně takto <http://www.theguardian.com/world/2016/jan/08/cologne-violence-suspects-include-asylum-seekers>:
„Viděla jsem tři elegantně oblečené muže, kteří rozdávali instrukce. Přicházela k nim skupina tří-čtyř mužů, kteří dostávali instrukce a byli pak posláni do davu. Pak se objeví další skupina čtyř-pěti mužů, gestikulují do různých stran a pak je zase posílají zpátky.“ Lze pochybovat o tom, že sexuální násilníci potřebují instrukce, jak správně osahávat své oběti. Kromě toho podobné události ve Finsku a Švédsku mohou nasvědčovat o velice rozsáhlé akci. Pokud se jedná o organizovaný plán, tak je nutné si položit otázku, kdo je organizátorem a jaké cíle si před sebou stavěl.

Znepokojivý vývoj bezpečnostní situace na evropském kontinentě a růst teroristické aktivity v posledních dvou letech mohou nasvědčovat o tom, že radikální islamisté působící pod hlavičkou Islámského státu mohli stát i za těmito útoky. Začátkem ledna 2015 radikálové napadli redakci Charlie Hebdo a židovský obchod. V srpnu byl spáchán útok v rychlostním vlaku jedoucím z Amsterdamu do Paříže a v listopadu téhož roku pak teroristé opět útočili ve francouzském hlavním městě. Většinu pachatelů spojuje návštěva blízkovýchodních zemí a kontakty na „náborové důstojníky“ Islámského státu.

To znamená, že se IS a al-Kájdě podařilo v Evropě vytvořit dobře organizovanou agenturní síť, která je schopna páchat teroristické útoky
ve stylu Bombaje. Svědkové, kteří pobývali v zajetí u islamistů v Sýrii, mluví o tom <http://www.nytimes.com/2014/10/28/magazine/theo-padnos-american-journalist-on-being-kidnapped-tortured-and-released-in-syria.html?_r=0>, že islamisté cíleně lákají obyvatele západních států na džihád do Sýrie, aby získali bojové zkušenosti, které by pak uplatnili u sebe doma. Ostatně ještě Usáma bin Ládin, k jehož odkazu se Islámský stát i přes
rozepře s al-Kájdou hlásí, ještě za svého života chtěl přenést guerillovou válku do západních měst.

Přirozeně bezpečnostní opatření před novoroční oslavou byla zvýšena. S blížícím se koncem roku rakouská policie varovala před chystanými útoky v evropských velkoměstech. V Bruselu se prováděly razie. Tudíž pro IS provedení krvavých útoků s velkým počtem obětí bylo poněkud složité. Nicméně pro úspěšného teroristu není tolik důležité, kolik lidí zemře, ale jaký ohlas bude útok mít.

Prakticky nepovšimnuté zůstalo varování z 30. prosince minulého roku od Site Inteligence Group <https://ent.siteintelgroup.com/Western-Jihadists/is-fighter-calls-to-rob-easy-targets-during-new-year-celebrations.html>, organizace stopující teroristickou aktivitu, o tom, že britská pobočka Islámského státu vyzvala džihádisty v západních zemích napadat a okrádat „nevěrné“ během novoročních oslav.

Několik hodin před začátkem nového roku policie Mnichova vyklidila nádraží v souvislosti s varováním zahraniční zpravodajské služby před hrozícím útokem. Podle německých úřadů <http://www.theguardian.com/world/2015/dec/31/munich-police-warn-of-imminent-threat-of-terror-attack>
šlo o „bezprostřední hrozbu.“ Je dost dobře možné, že se nemělo jednat o bombový útok, jak se zpočátku předpokládalo, ale o útok podobný těm,
které byly provedeny v ostatních německých městech. Tím, že došlo k vyklizení nádraží, se tedy masovému osahávání předešlo.

Pokud za tím doopravdy stál IS, tak jaké cíle mohl sledovat? Terorismus zpravidla sleduje čtyři cíle: provokaci, která vede k polarizaci, což ve své řadě mobilizuje stoupence do svých řad, což nakonec vede k podlomení vůle nepřítele a splnění požadavků teroristů. Proto reakce obzvláště ženského publika na německý Silvestr jsou zcela očekávatelné a pochopitelné: „ženy nejsou kořist apod.“ Stejně tak jsou pochopitelné a celkem očekávatelné reakce antifašistických sdružení, která se postavila proti pravicovým demonstrantům: „musíme zabránit konfliktům mezi migranty a Němci.“ Lze však usuzovat, že islamisté sledovali další cíle.

V první řadě mohlo jít o demonstraci síly a zároveň o zkoušku bezpečnostních orgánů. Islamistům se podařilo naplánovat celou akci a rovněž i zorganizovat přes tisíc útočníků, aniž by byli odhaleni. Nejenže zklamala zpravodajská služba, která byla po několika útocích během jednoho roku ve stavu nejvyšší pohotovosti, ale i policie ukázala, že je v podobných situacích zcela bezradná. Islamisté dokázali, že jsou schopni zorganizovat „útočné oddíly,“ které přitom nejsou bezprostředně napojeni na teroristickou organizaci a rozkazy dostávají až před samotným útokem. Rovněž dokázali německému obyvatelstvu (a nejen jemu), že je policie není schopna uchránit. Jednalo se tak svým způsobem o demonstrativní průzkum bojem.

Důvod, proč si zrovna vybrali útoky na ženy, nespočívá v nějakých genderových předsudcích, jak by se dalo usoudit. Úřady se zpočátku snažily celou situaci ututlat. Útok na ženy, který nemohl nevzbudit pozornost feministických hnutí a liberální evropské veřejnosti, byl zkrátka snadný způsob, jak zajistit, aby tato akce dostala ohlas. Pokud by dejme tomu osahávali a okrádali muže, tak by to byla v lepším případě spíše kuriozita. Přičemž příště se osaháváním pravděpodobně neomezí. Na řadu mohou přijít například nože, tak jak to sledujeme v Izraeli. K vyvolání paniky tak zdaleka nejsou nutné rozsáhlé útoky se stovkami obětí. Stačí pouze způsobit pocit nejistoty.

K těmto útokům tak nebyly využity výbušniny či kulomety. Bylo to jen takové něžné pohlazení. Ale i to stačilo způsobit senzaci. Během jednoho roku jsme se již stihli stát Charliem, Paříží, teď ženami… Čím budeme příště?

Tagy: