Michael Kocáb

Klára Samková: Rozpustit Člověka v tísni

Připomínám tento svůj článek v souvislosti s tím, že Michael Kocáb nedávno oznámil, že zvažuje kandidaturu na prezidenta republiky.

Klára Samková debates Michael Kocáb on TV

Czech lawyer Klára Samková confronted Michael Kocáb (former Czech Minister for Human Rights) with her view on "immigrants" on public Czech TV. The debate was aired on 25. 8. 2015.

Czech lawyer debates a sunshiner on TV

The video footage from the last year's TV debate of the Czech lawyer Klára Samková and Michael Kocáb on the issue of "immigration", with English subtitles added. 

Translation of video from TV debate with Klára Samková and Michael Kocáb on site Gates of Vienna

The video footage with the last year's TV debate of Klára Samková and Michael Kocáb, where they discussed the issue of "immigration", was published on the well-known anti-islamic site Gates of Vienna with English subtitles added. People from abroad thus may get a clearer view on how this issue was discussed and how Czech public television affects the debates on this issue.

Překlad videa s TV debatou Kláry Samkové s Michaelem Kocábem na webu Gates of Vienna

Na známém antiislámském webu Gates of Vienna byl zveřejněn videozáznam loňské "památné" televizní debaty Kláry Samkové s Michaelem Kocábem na téma "imigrace", a to s anglickými titulky. Ty jsou ještě pro lepší přehlednost rozepsány pod videem. Lidé ze zahraničí si tak mohou udělat obrázek o tom, jak o imigraci loni smýšlely opoziční tábory a jakým způsobem o této problematice informovala a jak do ní zasahovala česká veřejnoprávní televize.