Kdo za to může a kdo to má na triku? (Coronavir)

"Ty internety" jsou plné "zaručených zpráv" o tom, kde a jak coronavirus vzniknul. Že vznikl uměle, že byly nehody tu v biologických laboratořích v USA, tu ve Wuhanu, tu někdo zkoušel vyrobit lék proti AIDS a poněkud se to vymklo, tu někdo sežral nedovařenýho netopejra, tu někoho kousnul pásovec či jak se ta smrková šiška na pochodu jmenuje, že někdo připravoval biologickou zbraň, prostě každej je chytrej jak ráááádijo, a to rádio Jerevan za pochodu.

S mimořádným potěšením však pozoruji, že po celém globálním mediálním světě nikdo nepřišel s tou nejzcestnější možnou ideou, totiž, že někdo (a hádejte se kdo - zlý Putin, zlý Trump, zlí Číňani, kupodivu už vůbec ne zlí muslimové, protože na tom, že v muslimistánu o vědu nezakopnete, na tom se (neprávem) shodnou všichni) to udělal a vypustil SCHVÁLNĚ.

Protože kdyby toho viráka někdo vypustil schválně, tak by to muselo mít nějaký smysl, muselo by to přinést někomu (komukoli) nějaký přímý nebo nepřímý profit. Na příklad: Pomřeli by starci a důchodové systémy by si oddechly. Pomřely by děti (viz smrt prvorozenců při sedmi ranách egyptských) a rodiče by "získali kapacity" pro ekonomickou činnost.

Ale tahle globální pandemie je totálně ke škodě úplně celého globálního světa. Ekonomika jde do DŽA úplně všude. Trhy se hroutí, světové organizace, které si 70 let budovaly svou prestiž, jsou najednou viditelně bandy neschopných kožených panáků, politici se ukazují v souhrnu i jako jednotlivci jako banda debilů a spousta lidí přichází o svůj veškerý majetek. Nějak jsem opravdu nezpozorovala nikoho, kdo by na tomto coronavirovém stavu vydělal. Jo, možná že pár dravců využije následků tohoto stavu, kdy skoupí něco málo podniků, které coronu neustojí. Pan Babiš zřejmě bude expandovat do českého naftařského průmyslu a skoupí si ještě pár chemických podniků. To třeba v Česku. Ale globálně? Hovno, nic, pozitivní výsledek nula.

Přesto však "coronokrize" své pozitivní výsledky má, ovšem, kupodivu, všechny jsou rázu IDEOLOGICKÉHO, nikoliv EKONOMICKÉHO. Totiž:

1) Jestli se něco FAKT ukázalo zcela jednoznačně, tak to, že celá zeměkoule je jedna velká globální vesnice. A to nikoliv z dopuštění EU a podobných na "papírových vazbách" založených pseudoútvarech, ale na základě "stezek lidských kontaktů". Základem lidského vnímání okolí jsou, ó ty hrůzo, NÁRODNÍ STÁTY. Proč? Protože národ je jednotka nesoucí KOLEKTIVNÍ VĚDOMÍ, které je součástí vědomí každého jeho příslušníka. Přijít o národní zázemí znamená přijít o kousek sebe. (Proto, mimochodem, byla vždy emigrace tak těžká a vyloučení z Athén či Říma bylo jedním z nejtěžších starověkých trestů). Globalita spočívá v něčem úplně jiném - totiž v OSOBNÍCH VZTAZÍCH. A v obchodních vztazích. Dominový efekt přátelství a dominový efekt obchodu se nevyhnul při "coroně" ani jednomu místu na světě... Takže "coronaexperimentem" bylo prokázáno, jaká další globální politika má smysl: zapomeňte nadnárodní útvary a světové organizace. Jsou na nic. Budujte konkrétní a co nejužší bilaterální vztahy. Státní, obchodní, osobní. Vazba k vazbě... a výsledek bude takový, jaký by žádná nadnárodní struktura nikdy nebyla schopna ani vymyslet, natož zrealizovat.

2) Byla odhalena globální bezzubost "zelených aktivistů", a to počínaje pacifisty á la "překoveme meče v pluhy" až po gretisty "poručíme větru dešti". Protože systém Gaii prostě funguje a ta si bude vždycky dělat, co chce a jak chce... Představa, že lidstvo je hybatelem geochemických poměrů na planetě je fakt, ale fakt 3,14čovina. Čímž vůbec neříkám, že se nemají třídit odpady a vyčistit oceány od megatun plastů, které tam naházely (řekněme to nekorektně, ale pravdivě) z 90 % obyvatelé Afriky. Vůbec to taky neznamená, že se má pokračovat v devastaci deštných pralesů a kácení tibetských lesů (po kterých, mimochodem, nikdo ani nevzdechne...). Leč uvědomte si, že toto jsou zásahy, které se všechny odehrávají na naší, lidské rovině. Že pomohou, potěší, ale když by přišlo na skutečné planetární "BUCH", jehož je coronavirus jen takovou malilinkatou předzvěstí, tak se z toho celé lidstvo pos.... a ovlivní nula nula nic a prd. Takže tento bod nemá sloužit k vyvinění se a vykašlání se na vše, týkající se ochrany přírody a rozumného hospodaření s přírodními prostředky, ale ke skončení těch nabubřelých megalomanských představ, že lidstvo fakt ovlivní vše...

No a to je tak z dnešního ranního filosofického okénka vše, přeji vám pro dnešek příjemné roztáčení kapitalistických strojů, nepropadejte panice, držte si čepice, jedeme z kopce, nenadávejte a pamatujte, že vždycky může být hůř, a to teda zatraceně pořádně.

Cheeers, vaše Klára

DODATEK:
Objevila se v diskusi stížnost, že není jasný, "co tím chtěl básník říci", takže se to pokusím zfúzovat do nějakého blbuvzdornějšího závěru:

1) Je úplně jedno, jak to vzniklo, protože určitě to nikdo neudělal SCHVÁLNĚ. Možná někde nějaká schlomperei, ale tomu se prostě nedá 100% zabránit. Důkaz: odesírají to všichni.
2) Corona ale "oddělila zrno od plev" a vyplavalo na povrch, že
a) globální instituce jsou venkoncem na nic,
b) lidstvo á la Gréta je banda nafoukanejch blbů, a jediný způsob, jak na planetě žít, je snažit se přírodu neprudit, ale být si zároveň zatraceně vědom svých omezených sil.
Je to už jasný?