Kalifornie zavádí kvóty pro ženy v představenstvech

V představenstvech koncernů jsou i nadále většinou muži. Demokratický guvernér Kalifornie chce tento stav změnit zákonem. Reorganizaci budou muset provést mimo jiné i Apple, Google a Facebook.

Americký stát Kalifornie chce zavedením kvót vytvořit cestičku do vyšších pater podniků i pro ženy. Firmy kótované na burze se sídlem v Kalifornii musí do konce roku 2019 povolat minimálně jednu ženu do správní rady. Příslušný zákon podepsal v neděli večer guvernér Jerry Brown.

Podle tohoto zákona musí společnosti o pěti židlích v grémiu rezervovat dvě místa ženám do konce roku 2021, firmy se šesti nebo více členy tři místa. Při nedodržení zákona hrozí pokuta ve výši až 300.000 dolarů. Tato regulace je opožděná s ohledem „na všechna ta privilegia, která firmy už tak dlouho užívají,“ uvedl Brown. Poslední události ve Washingtonu i jinde rovněž ukazují, že jsou tato opatření oprávněná.

Zákon se týká mimo jiné i takových technologických gigantů jako Apple, Google a Facebook, které mají v Kalifornii svá sídla. Všechny tři firmy musí přijmout do roku 2021 minimálně jednu další ženu do výkonné rady, aby se neprohřešily proti novému zákonu.

Zdroj článku: http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/kalifornien-fuehrt-frauenquote-fuer- vorstaende-ein-15816195.html?utm_content=buffer0133b&utm_medium=social&utm_ source=facebook.com&utm_campaign=GEPC%253Ds6