Chemnitz: Před soudce byli předvedeni čtyři údajní pravicoví teroristé

Další čtyři muži podezřelí z pravicového terorismu byli předvedeni před vyšetřovacího soudce Spolkového soudu. Velký šok nastal po odhalení údajné pravicové teroristické buňky v Chemnitzu den poté.

Po odhalení skupiny údajných pravicových teroristů v Sasku budou čtyři z nich předvedeni toto úterý před vyšetřujícího soudce Spolkového soudu. Tři ostatní byli předvedeni již v pondělí s následným uvalením zajišťovací vazby. Osmý muž, údajný vůdce skupiny Christian K., už ve vyšetřovací vazbě sedí.

Benjamin Strasser, politik FDP pro vnitřní záležitosti, požadoval od bezpečnostních úřadů a spolkové vlády ucelený koncept k potírání pravicového terorismu. „Například se ví, že koncerty pravicových rockových bandů slouží nejen k financování scény, ale jsou zároveň elementární složkou radikalizace,“ řekl Strasser německé tiskové agentuře. Pod drobnohled se musí rovněž dostat okolí pravicových teroristických buněk. Spolková ministryně pro rodinu Franziska Giffey (SPD) varovala před tím, aby se pravicový extremismus redukoval na východní Německo.

Generální spolkový prokurátor nechal v pondělí zatknout sedm mužů, kteří prý založili pravicově teroristické uskupení. Pod názvem „Revolution Chemnitz“ chtěla skupina přikročit k akci 3. října, na den Německého sjednocení, uvedla Spolková advokátní obec. Podle ní měli členové v plánu ozbrojené útoky na cizince, politicky jinak smýšlející osoby a novináře. Muži chtěli bojovat proti právnímu státu násilím a snažili se také získat poloautomatické střelné zbraně.

Podle dosavadních poznatků patří obvinění ke scéně hooligans, skinheadů a neonacistů v oblasti Chemnitzu a řadí se k vedoucím osobám pravicově extremistické scény Saska. Skupina se měla zformovat nejpozději 11. září, krátce po xenofobních útocích a protestech v Chemnitzu. Impuls k tomu dala násilná smrt 35letého Němce při městských slavnostech koncem srpna. Podezřelí jsou muži, kteří přišli do Německa jako žadatelé o azyl.